Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Rock Creek USD 323

Working...

Ajax Loading Image

 

Administrative Office

 

 Debbie Edwards   

 Principal

 

 

 Paula Helget

 Secretary

 

 

 Candy McCormick

 Food Service Clerk/Health Aide/Secretary

 

 

 

Teaching Staff

 

Kindergarten—Yellow Wing (Foals)

                        

 

 

 

 

Danelle Badura    Lesa Beam    Edie Jensen    Andrea White

 

Foals Website

 

First/Second—Red Wing (Colts)

 

 

 

 

 

    Erin Allen        Carrie Force      Debbie Hodges        Jeremy Holliday

                                                            Meet Debbie            Meet Jeremy

 

 

 

 

 

Jamie Prockish     Sandy Scott      Debbie Swoyer

   Meet Jamie        Meet Sandy       Meet Debbie

 

Third/Fourth—Green Wing (Broncs)

 

 

 

 

 

Charla Adcock    Mendy Gehrt    Katie Hodges

 

    Dan Pray         Caitlin Trent    Wendy Willi

 

Meet the Broncs! Check out their Facebook Page 

 

Fifth/Sixth—Blue Wing (Stangs)

 

 

 

 

 

  Haley Carlson     Emily Gehrt    Jenna Meyer

 

 

 

 

 

Brandey Nelson    Megan Todd

 

Meet the Stangs!

 

Computer/Library/Media

 

 

 

 

Becky Sutton

 

Counseling

 

 

 

 

Megan Walters

 

Music—Instrumental and Vocal

 

 

 

 

Elizabeth Janssen   Karis Dolenz

 

Physical Education

 

 

 

 

 Jody Miller

 

Special Education

Sara Edie(EMH)                Dani Evans                Aimee Ralph       Casie Wiebe

 

 

 

 

 

Kyndra Myers(Pre-K)    Karen Ross(Speech)    Krista Caffey(Occupational Therapy)

 

 

 

 

 

Tara Roberts(Phys Therapy) Renee Pachta(Hearing)     Annie Frank(Social Worker)

 

 

 

 

 

  Wayne Gros(School Psychologist)    Doug Davidson(Gifted Education)

 

Title I Reading

 

 

 

 

 Sharon Smith     Bridget Troyer

 

Support Staff

 

District Wide

 

 

 

 

 

 

Dannielle Heideman (PAT Educator)    Dena Schmitz (PAT Coordinator/Educator)

 

 

 

 

   

 

 

     Bobby Davis (Network Admin)             Dustin Roy (Computer Support Spec.)

 

 

 

 

   

 

 

     Deb Lind (District Nurse)                   Pam Holaday (Transp./Food Serv. Dir.)    

 

 

 

 

 

 

    Mike Westgate (Groundskeeper)

 

Aides

 

 

 

 

Sherry Christensen(Kindergarten)

 

 

 

 

 

 Erin Pittenger(Kindergarten/First/Second)

 

 

 

 

 

 Kodee McFall(First/Second)      Kristie Saenz(First/Second)

 

 

 

 

 

  Mary Hills(Third/Fourth)        Melissa Reves(Third/Fourth)

 

 

 

 

 

Nelda Mallett(Fifth/Sixth)      Susan Huddleston(Library)

 

Paras

 

 

 

 

 Martina Burgess           Kathy Chicora          Caitline Christenson

 

 

 

 

  

  Ashley Diviney              Crystal Hayes          Jan Heersink

 

 

 

  

   

  Amanda Hendricks      Seth Holliday              Racheal Hunt

 

 

 

 

 

   Christina Jahn         Mariah Louderback        Joan Phinisey

 

 

 

 ‚Äč

 

  Kinze Reimer         Christine Roberts        Maureen Sawtelle

 

 

 

     

   

Cheyanne Thomas        Jason Ufferman

 

Food Service

 

 

 

 

Fran Bard(Food Kitchen Mgr./Cook)         Gina Nevola(Food Service Tech Asst)

 

 

 

 

Donna Tessman(Food Service Tech Asst) Isabel Winterman(Food Service Tech Asst)

 

Custodial

 

 

 

 

 Kevin Flanders(Head Custodian)   Rosa Muniz(Custodian)

 

 

   

 

   Kris Varner(Custodian)

 

 

Bus Drivers

 

 

 

 

 

 

 

Steve Campbell    Mike Clarke        John Ebert

 

 

 

 

 

 

 

 Becky Estes         Paula Helget      Laurie Henry    

 

 

 

 

 

 

 

Eldana Howard    Shannon Reiss    Rick Ridder     Micki Suther